„Idę do notariusza, ponieważ mam z nim do załatwienia kilka spraw” – takie oto słowa właśnie usłyszeliśmy od kolegi/koleżanki z biurka obok w pracy. Przytaknęliśmy potwierdzając, że przyjęliśmy informację do siebie. W skrócie jednak zastanawiamy się kim jest tak naprawdę notariusz? Czy to ten sam człowiek, co prawnik? Warto się tego dowiedzieć.Jak pokazują badania – duża część osób nawet nie zdaje sobie tak do końca sprawy z tego, co oferuje kancelaria notarialna i jakie daje nam możliwości.
Gdzie szukać notariusza?
Zanim dowiemy się kim jest notariusz, zacznijmy nieco inaczej. Gdzie szukać notariusza? Na szczęście nie będzie problemu z odnalezieniem kancelarii. Zawsze pamiętajmy o tym, aby korzystać z usług człowieka poleconego. Nie musimy pytać swoich znajomych, ponieważ nie zawsze jest podziewane, że oni takiego notariusza znają, ale w internecie zawsze możemy znaleźć opinie na temat poszczególnych osób. Bazując na nich uda nam się wybrać dobrego notariusza – niezależnie od tego, czy będzie to Olsztyn, Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź, Zielona Góra, czy też inne miasto. Czas więc dowiedzieć się tego, po co mogę udać się do notariusza.
Kim jest notariusz?
Wiele osób błędnie kojarzy notariusza z adwokatem. Są to dwa osobne zawodowy – chociaż obydwie persony mają prawo do prowadzenia kancelarii. Notariusz był zawodem, który znany był już w czasach historycznych. Chociaż wtedy nikt takiej osoby nie nazywał notariuszem, tak jak my teraz. Wtedy taką osobę określało się mianem rejenta/regenta. Była to osoba, która miała prawo do tego, aby wykonywać obowiązki monarchy, kiedy ten był niedyspozycyjny z różnych powodów. Dawniej rejenci mieli na głowie masę różnych obowiązków. Dzisiaj się to zmieniło. Obecnie to Minister Sprawiedliwości mianuje osoby do wykonywania obowiązku notariuszy. Warto zaznaczyć, że notariusz nie jest funkcjonariuszem publicznym, ale ma prawo do tego, aby korzystać z ochrony, która przysługuje funkcjonariuszom. W czym może pomóc nam kancelaria notarialna?
Obowiązki notariusza
Głównym zadaniem notariusza jest sporządzanie różnego rodzaju dokumentów. Tak to można w skrócie określić, chociaż jego zadania są o wiele bardziej skomplikowane. Jeżeli ktoś oświadcza nam, że idzie na wizytę do takiej osoby, to całkiem możliwe, że potrzebuje pomocy przy:
- spisywaniu protokołów,
- sporządzaniu protestów weksli i czeków,
- sporządzeniu aktów notarialnych,
- sporządzeniu intercyzy,
- poprowadzeniu spraw spadkowych,
- sporządzeniu odpisów, wypisów, wyciągów dokumentów,
- sporządzeniu pełnomocnictwa uprawniające do dokonywania czynności prawnych.
Notariusz ma prawo również do tego, aby przyjąć od klientów na przechowanie dokumenty, pieniądze, a nawet papiery wartościowe.