Kategorie:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie krzesła do komputera?

W pracy spędzamy większą część życia. Praca biurowa wydaje się łatwa, jest to jednak tylko złudzenie. Człowiek nie został stworzony do tego, by długie godziny spędzać w pozycji siedzącej. Nacisk na kręgosłup, gdy siedzimy za biurkiem jest ogromny, co później skutkuje silnymi bólami placów. Jak wybrać krzesło do biura, by było eleganckie, ale przede wszystkim ergonomiczne?

Estetyka a funkcjonalność

Wygląd miejsca pracy ma ogromne znaczenie. W biurze, które jest gustowne i eleganckie pracuje się przyjemniej. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest ergonomia pracy. Biurko oraz krzesło muszą być wygodne oraz zapewniać jak największy komfort. Krzesła biurowe obrotowe nie mogą być wyłącznie estetyczne, muszą być funkcjonalne.

Na estetykę oraz komfort siedzenia duży wpływ ma materiał, z którego wykonane jest siedzisko. Popularnym materiałem jest skóra naturalna bądź ekologiczna. Ekoskóra jest materiałem tańszym, ale mniej wytrzymałym. Skóra naturalna pozostanie w nienagannym stanie przez wiele lat. Krzesła, które mają skórzane obicie cechuje duża elegancja oraz klasa.

Oparcie i siedzisko

Krzesła biurowe obrotowe dobrze dopasowane do potrzeb każdego pracownika powinny uwzględniać wzrost osoby, która będzie korzystała z krzesła. Bardzo ważnym elementem jest oparcie, które utrzymuje plecy w idealnej pozycji. Tanie krzesła biurowe mają oparcie, które dopasowuje się do naturalnych krzywizn pleców, dzięki czemu nacisk na kręgosłup w części lędźwiowej, czyli najbardziej narażonej na urazy, jest mniejszy.

Kolejnym elementem, o którym trzeba pamiętać jest głębokość oraz twardość siedziska. Krzesła biurowe tanie mają tak dopasowaną wysokość, by nogi w naturalny sposób mogły stać na podłodze. Idealne jest zgięcie w kolanach pod kątem 90 °. Uzyskanie takiej pozycji jest możliwe, gdy mamy krzesła biurowe o regulowanej wysokości siedziska, dzięki czemu każdy z pracowników może dopasować je do swojego wzrostu.

Ważnym elementem krzesła jest możliwość regulacji kąta odchylenia oparcia. Krzesła biurowe tanie powinny być ustawione tak, by w każdej pozycji wspierały odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Podłokietniki i podnóżek

Krzesła biurowe tanie, które posiadają podłokietniki pozwalają zredukować zmęczenie dzięki zachowaniu prawidłowej postawy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób piszących na komputerze. Opierając ręce na podłokietnikach odciążamy kręgosłup. Dzięki regulacji wysokości podłokietnika jest możliwe dobranie odpowiedniej wysokości dla każdego pracownika.

Ważnym elementem jest podnóżek, który również powinien być regulowany. Ważna jest regulacja wysokości oraz kąt nachylenia płaszczyzny dla stóp. Tanie krzesła biurowe, które posiadają podnóżek pomogą zadbać o prawidłowe ułożenie stawów skokowych oraz kolanowych, co znacząco wpływa na komfort pracy.

Wybranie odpowiedniego krzesła do biurka nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba temu zadaniu poświęcić trochę uwagi, ale dzięki temu można znacząco wpłynąć na komfort pracy. Warto pamiętać, że to od naszego samopoczucia oraz wygody w dużej mierze uzależniona jest wydajność pracy.